Byfest 2023

Kom til årets Byfest lørdag d. 2. september fra kl. 08.00 – 23.00! 

Festen foregår på Super Brugsens store parkeringsplads og rundt om i byens butikker. 

Der vil være forskellige aktiviteter HELE dagen! Kom og besøg butikkerne og de mange boder og foreninger på parkeringspladsen: Slå kolbøtter på Gymnastikforeningens lange airtrack og giv senere laserskydning et skud i teltet hos Jyderup Skytteforening. Tag senere et slag BANKO i det store festtelt inden fællesspisningen og afrund dagen med rytmiske bevægelser til lyden fra DJ’en

Vi glæder os til at se jer!

Vi ses! 

Se det fulde program her: 

PS. Vi har også plads til din virksomhed, forening eller private bod! Skriv til Mia på info@jyderuperhvervsforening.dk hør mere og book din bod her, allerede i dag!

Book en bod:

Boderne placeres i år på den nye p-plads foran Hr. og Fru Sørensens Urtehjørne og Super Brugsen og vil være åbne fra kl. 10.00 – 15.00 lørdag d. 2. september. I er velkommen til opstilling fra kl. 8, hvor der også er gratis morgenmad til alle i festteltet på Super Brugsens p-plads. Der vil være frivillige til stede, som vil vise jer hen til jeres bod.

Erhvervsforeningen sørger for bod med strøm. Husk selv evt. interiører og kabeltromle.

Prisen for én bod inkl. telt og strøm er 250 kr. inkl. for ikke-medlemmer – og gratis for medlemmer af Jyderup Erhvervsforening.

Der er lukket for bestillingen af boder

Praktisk information:

Program 2023

Køb af madbilletter

Offentligt banko regnskab – kommer

Gratis stand til byfesten og lystændingsfesten mm.

Vi samler byens erhvervsvirksomheder, forretninger og borgere i et stærkt fællesskab, når vi gennemføre festlige aktiviteter i byen, der kan medvirke til vækst hos med­lemmerne. Det er ved disse aktiviteter, at stande/telte/boder er gratis for vores medlemmer. 

Det er vigtigt, at alle virksomheder i Jyderup står sammen og bakker op om udviklingen af Jyderup, hvis Jyderup fortsat skal have et godt handels- og erhvervsliv. Ved at stå sammen, kan vi bedst muligt være med til at påvirke udviklingen i den retning, vi ønsker.

Book en stand

Er du medlem af Jyderup Erhvervsforening?

Ved indsendelse af kontaktoplysninger accepteres

Årshjul 2024 for byaktiviteter

Fastelavn

Lørdag d. 10. februar 2024 på Fredslundsplads - DELTAG

Danish Outdoor Festival i byen

Weekenden d. 26. og 27. April 2024 - Book bod

Palmefest

Fredag d. 17. maj 2024
Deltag her

Sankt Hans

Søndag d. 23. Juni 2024

Køb madbilletter her

Byfest

Lørdag d. 7. september 2024

Halloween

Udsmykning uge 42 - 45

Julebelysning

Udsmykning uge

Lystændingsfest

Fredag d. 29. november 2024

Næste aktivitet » Sankt Hans 2024